Funkcja „Zmień ustawienie uczniów w grupach seminaryjnych”
Funkcja ta jest aktywowana, gdy podejmuje się próby umieszczenia karteczek z seminarium na pozycjach, na których znajdują się już karteczki z seminariami, a jedynym powodem, dla którego umieszczenie karteczki na tej pozycji nie jest możliwe jest to, że niektórzy uczniowie uczęszczający na to seminarium mają w tym czasie lekcje. Opcja ta jest udostępniana na dole menu wykazującego łamanie warunków w trakcie umieszczania karteczki:
Gdy włączysz tę funkcję, program pozwoli umieścić karteczkę na pozycji i jednocześnie przeorganizuje uczniów w grupach seminaryjnych tak, aby uniknąć łamania warunków. Program przeorganizuje uczniów należących do tak zwanych grup seminaryjnych - seminariów, dla których wybrany przedmiot ma większą ilość godzin lekcyjnych. Program nigdy nie wypisze ucznia z zajęć wybranego przedmiotu, ani nie zapisze go jako nowego ucznia. Program uwzględnia zablokowanie wyboru grup seminaryjnych (przekreślone kółka w oknie dialogowym Seminariów).
Program stara się utrzymać równą ilość uczniów w grupach seminaryjnych tego samego przedmiotu. To bardzo ważne kryterium, ponieważ ilość uczniów w grupach wpływa na jakość nauki, a nie chcesz powodować dużych różnic ilościowych wewnątrz oddziału.
Program umożliwia ustawienie ograniczeń - o ile może być przekroczona zalecana, optymalna ilość uczniów w grupach. Ustawienie to jest dostępne w okienku dialogowym seminariów - pole wyboru Zaawansowane. Istnieją dwa ograniczenia - gdy program informuje jedynie o dużych różnicach („Pokaż ostrzeżenie, jeśli ilość uczniów w grupach różni się optymalnej, co najmniej od” - standard 10%) oraz gdy program nawet nie zaproponuje złego rozwiązania („Nie podawaj rozwiązań, jeśli ilość uczniów różni się od optymalnej, w więcej niż” - standard 30%).